2020. augusztus 3-én az Európai Unió elfogadta a REACH rendelet XVII. mellékletét kiegészítő diizocianátokra vonatkozó – a tagállamokra kötelező és közvetlenül alkalmazandó – korlátozást annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb mértékben elkerüljék az ezen anyagot tartalmazó termékekkel való érintkezés során fellépő szenzibilizációt.
A vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH) szóló 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet XVII. mellékletének a diizocianátok tekintetében történő módosításáról szóló (EU) 2020/1149 rendelet elfogadásával, 2023. augusztus 24-ét követően nem használhatók fel ipari vagy foglalkozásszerű felhasználásra olyan termékek, melyek összetevője között diizocianát szerepel, kivéve, ha:
- a diizocianátok koncentrációja önállóan és együttesen kisebb, mint 0,1 tömegszázalék, vagy ha
- a munkáltató vagy önfoglalkoztató biztosítja, hogy az ipari vagy foglalkozásszerű felhasználó(k) az anyag(ok) vagy keverék(ek) használatát megelőzően sikeresen elvégezte (elvégezték) a diizocianátok biztonságos használatára vonatkozó képzést.
A cél a munkavállalókat érő szenzibilizáció radikális csökkentése, azaz az anyagnak való kitettség során bekövetkező allergiás reakciók megelőzése. Ennek eszközei egyrészt a gyártó részéről a tárgyi anyag, mint összetevő csökkentése a termékekben, másrészt pedig a veszélyes anyagokat és keverékeket felhasználó munkavállalók edukálása, képzése a megfelelő használatról, a megelőzésről, valamint a szenzibilizáció bekövetkezése esetén szükséges teendőkről.
Milyen termékek tartalmaznak diizocianátot?
A diizocianátokat szerte az Unióban vegyi alkotóelemekként alkalmazzák számos ágazatban és alkalmazásban, különösen habokban, tömítőanyagokban és bevonatokban. A közzétett korlátozások a nem keményített poliuretán termékekre (pl.: poliuretán ragasztók, tömítőanyagok stb.), különböző ragasztókra (pl.: szélvédő ragasztó, tükör ragasztó, műanyag ragasztó), valamint festékekre, alapozókra vonatkoznak, és minden olyan egyéb készítményre, melyekben diizocianát található. Ennek fényében a teljesség igénye nélkül érintett az építőipar, a különböző szigetelési munkákat végzők, a gépjármű szélvédő javítással foglalkozó vállalkozások, a festők, kivitelezők, és minden olyan terület, ahol a felsorolt termékekkel foglalkozásszerűen tevékenységet végeznek.
A diizocianát tartalmú termékekkel való érintkezés tünetei nagyban függnek az expozíció szintjétől, és a személyi érzékenységtől. Az alábbi tünetek akár az expozíció után néhány órával is jelentkezhetnek:
- irritáció (száj, torok, tüdő),
- köhögés, légzési nehézség
- szorító érzés a mellkasban,
- könnyező szemek,
- viszketés, azonnali vagy késleltetett bőrpír,
- forró vagy égő bőr.
Milyen teendők vannak 2023. augusztus 24-ig?
A legtöbb diizocianátot tartalmazó terméket helyettesíteni nem biztos, hogy lehetséges, illetve a diizocianát tartalom lecsökkentésével a termék tulajdonsága megváltozhat. Ettől eltekintve, fontos olyan helyettesítő alternatív termékek használatának megfontolása a tevékenység során, melyek nem – vagy csak 0,1 tömegszázalék alatt – tartalmaznak diizocianátot.
A legfontosabb teendők 2023. augusztus 24-ig:
- Ellenőrizze a tevékenysége során felhasznált, a tárgyi témakörbe beleillő veszélyes anyagok és keverékek csomagolását, biztonsági adatlapját, és győződjön meg azok diizocianát tartalmáról vagy mentességéről. A biztonsági adatlapokról (és úgy általában a veszélyes anyagok és keverékek felhasználásának szabályairól) IDE kattintva tájékozódhat bővebben.
- Vizsgáltassa felül kémiai kockázatértékelését annak érdekében, hogy megállapítsa a munkavállalókat érő diizocianát okozta kockázatok mértékét, és annak megfelelően tudja meghatározni a megelőző intézkedéseket.
- Minden szakmai és ipari felhasználónak egy képzést kell elvégeznie a tárgyi termékek használata előtt. Munkáltatóként az Ön felelőssége annak biztosítása, hogy munkavállalói megfelelő képzettséggel rendelkezzenek. A munkáltatónak vagy az önfoglalkoztatónak dokumentálnia kell a képzés sikeres elvégzését. A képzést legalább ötévente meg kell újítani.
A Soudal FEICA, az európai tömítőanyag- és ragasztóipari szövetség, valamint az ISOPA és az ALIPA, a diizocianát-gyártók ipari szövetségeivel együttműködve képzési anyagot készített ügyfelei és a professzionális PU ragasztók, tömítőanyagok vagy habok felhasználói számára. A képzés nem helyettesíti és nem módosítja az egyéb egészségügyi és biztonsági követelményeket, hanem kiegészíti azokat. A képzési anyagot az EU összes hivatalos nyelvén elérhetővé tették egy e-learning platformon keresztül, így a PU-termékek valamennyi felhasználója 2023. augusztus 24-ig képzést és tanúsítványt kaphat. Az online képzés asztali számítógépen, táblagépen és mobileszközökön keresztül is elérhető. A képzés sikeres elvégzését követően a résztvevők névre szóló tanúsítványt kapnak. Az elvégzendő képzésről ITT, illetve ITT is tájékozódhat.