2023. máj. 9.

Elektromos roller okozta tüzek – minden, amit tudni érdemes

Az elektromos rollerek népszerűsége egyre növekszik, ugyanakkor a napokban egy másik ok miatt is a figyelem központjába kerültek: több lakás is kiégett, lakhatatlanná vált egy társasházban, egy töltőre tett elektromos roller kigyulladása miatt. Sajnos számos elektromos járművel kapcsolatos eset történt már korábban is, és az esetek többségében a bekövetkezés a járművek akkumulátorára vezethető vissza. De mi lehet ennek az oka, illetve mit tehetünk az ezzel kapcsolatos tűzesetek megelőzése érdekében?

Ma már szinte minden elektromos roller számára az energiát a lítium-ion technológián alapuló akkumulátorok biztosítják – ugyanúgy, mint pl. a telefonokban, vagy az elektromos gépjárművekben is -, melyek az egyszerű ólomsavas akkumulátorokkal szemben akár 3-4x nagyobb energiasűrűséggel (több energia, kisebb súly) hosszabb élettartammal, valamint alacsonyabb töltési idővel rendelkeznek. Az akkumulátor az energiát kémiai folyamatok révén termeli, melyek végbemenetele optimális feltételek mellett biztonságos, ugyanakkor egyszerűbb külső vagy belső hatások veszélyes reakciókat, rövidzárlatokat, tűzet vagy akár robbanást is okozhatnak.

Mik lehetnek a leggyakoribb hatások?

  • Gyártási hiba: hibás vezeték, hibás áramkör, alacsony minőségű alkatrészek.
  • Mechanikai sérülés: Minden, ami az akkumulátor szerkezetére hatással van, például a leejtés, az átszúrás, összenyomódás stb., az akku felhasadhat, töltőanyaga kifolyhat.
  • Túltöltés: A fémes lítium kiválását okozza az anódon, a katód pedig szén-dioxid gázt fejleszt. A gázfejlődés addig növeli a belső nyomást, amíg a burkolat megreped. A levegőben lévő nedvesség reagál a kivált lítiummal, s ez a hőtermelés a teljes akku kigyulladásához vezethet.
  • Rendkívüli hőhatás: Magas hőmérsékletnek való kitettség esetén (pl. közvetlen napsugárzás) az akkumulátor egyik alapelemének, a szeparátornak az összeomlásához vezethet, belső rövidzárlatot okozva, melynek következtében gyors láncreakció jön létre.

Ezen hatások szinte mindegyike olyan mértékű hőtermeléshez vezethet, ami egy úgynevezett hőmegfutást (thermal runaway) okoz. Ennek során rendkívül heves égés zajlik le egy vagy több cellában, amely az akkumulátorból kitörő szúrólánggal, mérgező és gyúlékony gázok kibocsátásával és intenzív önfenntartó égéssel jár, melyet csak nagyon nehezen lehet megfékezni.

Az alábbi, egyszerűbb óvintézkedések betartásával jelentősen csökkenthetjük az akkumulátortüzek bekövetkezésének valószínűségét:

  1. Alapszabály, hogy ne hagyjuk a töltés alatt lévő eszközt felügyeletlenül, főleg ne éjszaka! A tűzterjedés alapesetben is egy rendkívül gyorsan végbemenő folyamat, melyen az akkumulátortűz következtében fellépő extrém reakciók csak rontanak.
  2. Kizárólag megbízható gyártó termékét vásároljuk megbízható forrásból! Ez egyaránt vonatkozik magára a rollerre, az akkumulátorra, valamint a töltőre is. A hamisított akkuk gyakran silány minőségű anyagokból készülnek, melyek nem olyan ellenállók a felsorolt hatásokkal szemben. Ezen kívül az ilyen eszközökből hiányozhatnak azok az alapvető biztonsági funkciók pl. a hőmérséklet-szabályozók, vagy a túltöltés elleni védelem, amelyek pont a tűz- és balesetek megelőzését szolgálják.
  3. Kizárólag az akkumulátorhoz gyártott töltőt használjuk az újratöltéshez, vagy olyan harmadik fél által gyártott töltőt használjunk, amely kompatibilis a töltendő akkumulátorral. Egyéb, nem megfelelő töltő használata tűzhöz vezethet! Ellenőrizzük, hogy a használni kívánt töltőn megtalálható-e a „CE” jelölés!
  4. Amennyiben a visszajelző mutatja az akkumulátor teljes feltöltését, akkor csatlakoztassuk le a töltőről! A legtöbb – megbízható forrásból származó – akkumulátor rendelkezik egyfajta akkumulátor-kezelő rendszerrel, amely automatikus leállítja a töltési folyamatot, amint az akku teljesen feltöltődött. Ugyanakkor, mint sokminden más, ez is meg tud hibásodni, így ne hagyatkozzunk kizárólag csak erre.
  5. Tároljuk a rollert megfelelő helyen! Habár a 15°C – 20°C (szobahőmérséklet) az ideális hőmérsékleti tartomány a legtöbb li-ion akkumulátor tárolásához, fontos ellenőrizni a gyártó tárolási ajánlásait, mivel ez nem minden esetben azonos az összes márkánál. Általában az 50°C-nál magasabb vagy a -5°C-nál alacsonyabb hőmérsékletek már károsíthatják az akkumulátort, csökkenthetik az élettartamát, illetve növelhetik a tűz- vagy robbanás kockázatát.
  6. Ha van rá lehetőség, akkor csak a lakáson kívül töltsük, a teraszon, udvaron, garázsban. Ha ez nem megoldható, akkor ne töltsük a rollert ágy, kanapé, egyéb bútorok közvetlen közelében, ne helyezzük szőnyegre töltés közben, és tartsuk távol egyéb más éghető anyagoktól is (pl.: papír, ruhák stb.)! Zárt térben való rendszeres töltés esetén, praktikus lehet füstérzékelő elhelyezése a töltésül szolgáló helyiségben, a megfelelő reagálási idő elősegítése végett.
  7. Ne használjunk olyan rollert, melynek akkumulátorán sérülés látható (repedés, törés, szivárgás stb.), vagy érezhetően túlmelegedett! Ezen körülmények jelentősen növelik a tűz- és robbanásveszélyt.
  8. Végezetül, néha azért nézzünk rá a rollerünkre! Tartsuk a lehetőségekhez mérten tisztán, vizsgáljuk át szemrevételezéssel akár minden használat előtt, hogy nem jelentkezett-e bármilyen probléma a legutóbbi használat óta. Érdemes a gyártó honlapjára is néha ránézni, ugyanis előfordulhat gyártói visszahívás az eszközre vonatkozóan. Ilyenkor olvassuk el a visszahívással kapcsolatos utasításokat, és tegyük meg a szükséges lépéseket a saját és mások biztonsága érdekében!

Mit tehetünk, ha mégis bekövetkezik a baj?

Bármennyire is odafigyelünk a biztonságos üzemeltetésre, töltésre, tűzesetek akkor is bekövetkezhetnek. Talán az egyik legfontosabb és legelső lépés, hogy értesítsük a Katasztrófavédelmet, a 105 vagy 112-es telefonszámon. Tűzeset során minden másodperc számít! Az ideális helyzet, ha nem egymagunk vagyunk, így a tűzjelzés, valamint a tűzoltási feladatok egyszerre meg tudnak kezdődni. Az égő akkumulátor tüzének megfékezése rendkívül összetett feladat, a legtöbb háztartásban valószínűleg nem is állnak rendelkezésre az ehhez szükséges eszközök, arról nem is beszélve, hogy a technológiából adódóan sokszor a megfelelő tűzoltási technikák megléte, illetve alkalmazása is problémát jelenthet még a szakemberek számára is. Fontos kiemelni, hogy a lítiumion-akkumulátorok égése során, az abban található anód és katód bomlása következtében oxigén szabadul fel, így az égéshez a környezeti levegőből nincs szükség oxigénre, ami megint csak a tűzoltási feladatok bonyolítja.

Ha maga a roller, vagy az akkumulátor füstölni kezd vagy már lángol:

  • Ha töltés során jelentkezik a probléma, próbáljuk meg a töltőt kihúzni az aljzatból, de ügyeljünk a füstgázok belégzésének elkerülésére.
  • Ha tudjuk, vigyük ki az eszközt a lakáson kívülre, távol a gyúlékony anyagoktól, ablakoktól, bejárati ajtóktól. Ha van rá lehetőség, akkor a rollert dobjuk medencébe, vagy egyéb víztározóba, melyben az eszközt a víz teljesen ellepi.
  • Ha az eszköz a hálózatra van kapcsolva, semmi esetre se próbáljuk meg vízzel oltani, mivel ilyenkor az áramütés veszélye is fennáll.
  • Próbáljuk meg tűzoltó készülékkel korlátozni az égést, zárt helyiségben csukjuk be az ajtókat, ablakokat, illetve lehetőség szerint távolítsuk el minél jobban az égés környezetéből az éghető anyagokat.

Korábbi bejegyzések