Ipari környezetben, egészségügyi intézményekben vagy akár a hétköznapi magánéletben is találkozhatunk különböző méretű, alakú és jelölésű gázpalackokkal. Az általános, nyomás okozta veszélyen kívül maga a gáztöltet típusa is kockázatot jelenthet az egészségre nézve, éppen ezért a palackok egymástól való megkülönböztetésére, illetve például egy esetleges vészhelyzet esetén a távolabbról történő azonosítás céljából – a címkék, palackbeütések mellett – színjelöléseket is alkalmaznunk kell. Magyarországon az MSZ EN 1089-3:2011 szabvány által előírt másodlagos színjelölési rendszert kell alkalmazni az egészségügyi – vagy orvosi – gázokat, a légzőgázokat, és az ipari gázokat tartalmazó gázpalackok jelölésére, tartalmának azonosítására. Nem tartozik ide az LPG, illetve a hűtőközegként használt gázok palackjai, illetve a telepített tűzoltó rendszerekkel kapcsolatos oltógázok palackjai.
- Egészségügyi gáznak kell tekinteni minden olyan gázt (vagy gázkeveréket), amelyek a páciensek, betegek diagnosztikai, illetve gyógykezelési céljait szolgálják – gyógyszertani hatásra való tekintet nélkül -, valamint a különböző sebészeti eszközökhöz használatos gázokat.
- Légzőgáz alatt a légzési vagy pl. búvárkodási célból használatos gázokat értjük, ugyanakkor ezek orvosi gázként nem használhatók.
- Az olyan gáz, amely nem egészségügyi és nem légzőgáz, az ipari gáznak minősül.
Általános színjelölés a veszélyeztető tényező szerint
A szabvány szerinti színjelölés csak a palackvállra vonatkozik. Emelett meghatározásra került, hogy az egészségügyi gázok palackköpenyének (tehát magának a hengernek) a színe kötelezően fehér a megkülönböztetés végett. A gázpalackokhoz a színek hozzárendelése általános szabályként a palackban lévő gáz okozta veszély alapján történik, a veszély mértékének csökkenő sorrendje szerint:
- Mérgező és/vagy korrodáló gáz: sárga – RAL 1018, például: ammónia, klór, kén-dioxid stb.
- Éghető (gyúlékony) gáz: piros – RAL 3000, például: hidrogén, metán, etilén stb.
- Oxidáló gáz: világoskék – RAL 5012, például: oxigén és/vagy dinitrogén-oxid tartalmú keverékek
- Semleges (inert) gáz: élénkzöld – RAL 6018, például: xenon, neon, védőgáz-keverékek stb.
Fontos, hogy az élénkzöld szín nem alkalmazható az orvosi használatú levegőhöz vagy a légzőgázhoz. Ha egy gáz vagy gázkeverék két veszélyes tulajdonsággal is rendelkezik, akkor a palackvállat azzal a színnel kell megjelölni, amely az elsődleges veszélyt jelenti. A másodlagos veszély színét is megengedett a palackvállon feltüntetni, de nem kötelező.
Gyakran használt gázok egyedi színjelölése
A szabvány bizonyos gyakran használt gázokra, az általánostól eltérő konkrét színjelölést ír elő. Az acetilén színe gesztenyebarna (RAL 3009, oxid-vörös), az oxigén színe fehér (RAL 9010), a dinitrogén-oxid színe kék (RAL 5010), az argon színe sötétzöld (RAL 6001), a nitrogén színe fekete (RAL 9005), a szén-dioxid színe szürke (RAL 7037), illetve a hélium színe barna (RAL 8008, oliv-barna).
A palást (palackköpeny) színjelölése
A palást színe az orvosi és az ipari célú felhasználás megkülönböztetésére szolgál. Korábban volt róla szó, de fontos megismételni, hogy az egészségügyi gázok palackjának színe fehér, ebből kifolyólag a fehér palackköpeny színt kizárólag az egészségügyi gázoknál lehet alkalmazni. Az egyéb, ipari célre felhasznált gázokra az az irányadó előírás, hogy a választott szín nem lehet félrevezető a gáz veszélyes tulajdonságait illetően. A gyakorlatban vagy a szabvány szerinti vállszín – de nem fehér -, vagy újabban egységesen a szürke szín jelenik meg.
.